1. Porady
  2. Co mozna znalezc pod maska samochodu

CO MOŻNA ZNALEŹĆ POD MASKĄ SAMOCHODU?

NAJWAŻNIEJSZE URZĄDZENIA POD MASKĄ SAMOCHODU

Każdy kierowca powinien mieć jako takie pojęcie o tym, co znajduje się pod maską samochodu. Nie musi to być bardzo szczegółowa wiedza, wystarczy znać podstawowe elementy, których kontrola jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania auta.

 

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, co znajdziemy pod maską samochodu, będzie oczywiście – silnik. To serce każdego pojazdu mechanicznego, ale jego skuteczne działanie jest uzależnione od wielu innych urządzeń. Oprócz silnika i wspomagających go podzespołów napotkamy tu również części, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jedno jest pewne, nie trzeba być wykwalifikowanym mechanikiem, aby o te wszystkie elementy odpowiednio dbać. Wystarczy ich systematyczna kontrola, konserwacja i wymiana, aby nasza jazda obywała się bez przykrych niespodzianek.

Poniżej przedstawiamy listę kluczowych urządzeń pod maską samochodu, które powinien znać każdy kierowca:

  1. Filtr i wlew oleju
  2. Płyn hamulcowy
  3. Akumulator
  4. Bezpieczniki
  5. Pasek klinowy
  6. Pasek rozrządu
  7. Płyn w układzie chłodzenia
  8. Filtr kabinowy
  9. Wlew płynu do spryskiwacza szyb
  10. Żarówki lamp

Filtr i wlew oleju

Olej silnikowy pełni bardzo ważną funkcję w silniku. Płyn ten dba o jego prawidłową pracę, zmniejszając tarcie poszczególnych podzespołów. Zbyt mała ilość płynu może prowadzić do korozji silnika lub jego zatarcia. Dlatego tak ważne jest, aby co kilkaset kilometrów sprawdzać poziom oleju w zbiorniku.

Służy do tego specjalny bagnet pod maską umieszczony w komorze silnika. Po wyjęciu bagnetu możemy skontrolować stan oleju, odczytując jego poziom na miarce. Jeśli zauważymy, że zbliża się do minimalnej wartości, jest to znak, że trzeba go uzupełnić. W tym celu należy udać się do serwisu, ponieważ uzupełnianie lub wymiana oleju jest już zadaniem dla specjalistów.

Trzeba także pamiętać o regularnej kontroli i wymianie filtra oleju. Służy on do ochrony silnika przed zanieczyszczeniami, które mogłyby mieć zły wpływ na pracę całego mechanizmu. Filtr oleju także jest elementem, którym powinien zająć się pracownik warsztatu.

Płyn hamulcowy

Pod maską samochodu znajduje się także wlew do zbiornika z płynem hamulcowym, który odpowiada za sprawne działanie układu hamulcowego. Płyn ten nie zużywa się, dlatego jeśli zauważymy, że jest go coraz mniej, niezwłocznie powinniśmy udać się do serwisu. Ubytek płynu hamulcowego zazwyczaj oznacza wyciek, a to może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa. Ważne jest też kontrolowanie jego czystości, ponieważ wzrost zabrudzenia może prowadzić do niesprawnego działania hamulców.

Akumulator

Warto tu także wspomnieć o samochodach z napędem hybrydowym. W ich przypadku, tak jak w Toyocie, akumulator układu hybrydowego znajduje się z tyłu pod siedzeniem i nie zobaczymy go pod maską. Ważne jest też to, że jest on całkowicie bezobsługowy, nie wymaga ładowania, a żywotność jest przewidziana gwarancją na 10 lat.

Bezpieczniki

Bezpieczniki to małe, kolorowe elementy, które odpowiadają za funkcjonowanie poszczególnych części samochodu zasilanych elektrycznie. Coraz częściej w nowych modelach umieszcza się je już w kabinie, ale zwłaszcza w starszych autach możemy je znaleźć właśnie pod maską. Jeśli coś nie działa, może to oznaczać, że odpowiedzialny za tę funkcję bezpiecznik przepalił się i wymaga wymiany, która jest niezwykle prostą czynnością.

Pasek klinowy

Pasek klinowy odpowiedzialny za napęd alternatora to niezwykle ważna część, jaką znajdziemy pod maską samochodu. Jeśli nastąpi jego poluzowanie lub zerwanie dalsza jazda będzie niemożliwa i jedynym ratunkiem pozostanie wezwanie na pomoc lawety. Paska klinowego oczywiście nie wymienimy samemu, dlatego lepiej co pewien czas sprawdzać jego stan i w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości koniecznie wymienić na nowy.

Pasek rozrządu

Innym paskiem pod maską samochodu jest pasek rozrządu. Jest on bardzo ważnym elementem odpowiedzialnym za prawidłową pracę silnika. Za jego pośrednictwem napęd przenosi się z wału korbowego na wał rozrządu. Jego systematyczna kontrola zapobiega nieprzyjemnym sytuacjom i dodatkowym kosztom związanym z naprawą innych zależnych od niego części.

Płyn w układzie chłodzenia

Pod maską znajduje się także układ chłodzenia silnika, którego sprawne działanie jest uzależnione od płynu chłodniczego. Jego prawidłowa ilość pozwala na skuteczne chłodzenie silnika, co w konsekwencji zabezpiecza go przed nadmiernym nagrzewaniem przy dużym obciążeniu. Każdy producent zaleca regularne kontrole płynu do chłodnic, a w razie wycieku konieczna jest natychmiastowa wizyta w warsztacie, gdzie po wyeliminowaniu nieszczelności płyn zostanie uzupełniony.

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy jest niezwykle istotny z punktu widzenia naszego komfortu jazdy. Jeśli jest nadmiernie zanieczyszczony, może to skutkować pojawianiem się przykrych zapachów wewnątrz samochodu. Filtr kabinowy posiada także funkcje antyalergiczne. Regularna kontrola i wymiana tego elementu pozwala zachować czyste powietrze w kabinie.

Wlew płynu do spryskiwaczy szyb

Jednym z najczęściej uzupełnianych zbiorników w samochodzie – oczywiście oprócz baku z paliwem – jest ten, w którym znajduje się płyn do spryskiwaczy szyb. Jego wlew jest zazwyczaj bardzo dobrze widoczny pod maską dzięki kolorowemu dekielkowi z charakterystyczną ikonką. W razie konieczności wystarczy zdjąć zatyczkę i wlać do środka odpowiednią ilość płynu. Pamiętajmy, w zimę lepiej stosować płyn specjalnie przeznaczony do niskich temperatur, co zapobiega jego zamarzaniu, które może spowodować uszkodzenie przewodów i mechanizmu spryskiwaczy.

Żarówki lamp

Pod maską samochodu jest także dostęp do żarówek lamp przednich. Czasem jest on łatwiejszy, a czasem wymaga od nas nieco większej gimnastyki. Bez względu na to, nie zapominajmy o jednej bardzo ważnej rzeczy – jazda z niepełnym oświetleniem wpływa na bezpieczeństwo nas i innych użytkowników dróg, a ponadto może skończyć się zatrzymaniem przez policję.