1. Świat Toyoty
 2. Nowości
 3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
21 maja 2024

Wymiana opon w Toyocie – wszystko, co musisz wiedzieć

Wymiana opon w Toyocie – wszystko, co musisz wiedzieć

Opony są niezwykle istotnym elementem każdego pojazdu. Trzeba wymieniać je regularnie – dwa razy w ciągu roku, w sezonach zimowym i letnim. Jak poprawnie zmienić ogumienie w samochodach marki Toyota? Gdzie można to zrobić z pomocą specjalistów w tym zakresie?

Kiedy należy wymienić opony w Toyocie?

Opony w Toyocie, tak jak w każdym innym aucie, należy wymienić w dwóch sytuacjach:

 • przed sezonem zimowym – gdy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7°C,
 • przed sezonem letnim – gdy średnia temperatura dobowa będzie wynosić powyżej 7°C.

Korzystanie z niewłaściwego ogumienia jest bardzo niebezpieczne. Opony letnie mocno ślizgają się po lodzie, natomiast ogumienie zimowe jest niedostosowane do poruszania się po rozgrzanym asfalcie.

Opony trzeba zmienić też zawsze wtedy, gdy doszło do ich poważnego uszkodzenia lub zużycia. Świadczy o tym m.in. zbyt cienki bieżnik, który starł się w wyniku użytkowania ogumienia. Na konieczność wymiany wskazują również guzy pojawiające się na powierzchni gumy.

Co trzeba zrobić przed wymianą opon?

Zanim zdecydujesz się na wymianę opon w Toyocie, sprawdź, czy aktualnie używane ogumienie zużywa się równomiernie. Jeśli nie, może to świadczyć o problemach z geometrią zawieszenia. Trzeba ustawić ją prawidłowo, zanim zaczniesz korzystać z kolejnego zestawu ogumienia. W innym przypadku nowe opony również będą zużywać się w niewłaściwy sposób, a co więcej:

 • kierowanie pojazdem będzie trudniejsze,
 • samochód będzie „ściągał” na jedną stronę w trakcie jazdy po prostej drodze,
 • może podwyższyć się ilość spalanego paliwa.

Jeśli widzisz, że opony są zużyte nierównomiernie, umów się na ustawienie geometrii w serwisie. Nie da się jej skorygować samodzielnie – potrzebny jest do tego profesjonalny sprzęt.

Jak wymienić opony w Toyocie?

Wymiana opon w Toyocie przebiega zwykle zgodnie z określoną kolejnością. Zazwyczaj zajmują się tym specjaliści w profesjonalnym serwisie. W takim miejscu znajduje się bowiem sprzęt, dzięki któremu można równie wyważyć opony.

Kolejność wymiany opon prezentuje się następująco. 

 1. Zabezpieczenie pojazdu – zaciągnięcie hamulca ręcznego i umieszczenie klinów pod kołami, które nie będą podnoszone.
 2. Poluzowanie nakrętek kół – za pomocą specjalnego klucza. Należy zrobić to jeszcze przed podniesieniem pojazdu.
 3. Podniesienie pojazdu – poprzez umieszczenie podnośnika pod odpowiednim punktem (zazwyczaj oznaczonym w instrukcji obsługi samochodu). Po uniesieniu koło powinno znaleźć się kilka centymetrów nad ziemią.
 4. Zdjęcie kół – całkowite odkręcenie nakrętek i zdjęcie koła.
 5. Montaż nowych opon – upewniając się, że pasują do kierunku jazdy i są odpowiednio wyważone. Na tym etapie należy ręcznie przykręcić nakrętki.
 6. Dokładne dokręcanie nakrętek – należy opuścić pojazd, aby koło dotykało ziemi, ale by nie napierał na nie cały ciężar auta. Do dokręcania nakrętek używa się klucza dynamometrycznego.
 7. Ostateczne opuszczenie pojazdu i sprawdzenie, czy wszystkie nakrętki są odpowiednio dokręcone.

Wymiana opon może delikatnie różnić się w zależności od konkretnego modelu samochodu. Producent informuje w instrukcji o poziomie dokręcenia nakrętek czy miejscu, w którym można umieścić podnośnik. Dokument ten jest dołączany do każdego nowego samochodu.

O czym trzeba pamiętać przy wymianie opon?

Wymieniając opony, warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy sprawdzić stan montowanego zestawu ogumienia – takie produkty mają ograniczoną żywotność i w większości przypadków wynosi ona zaledwie 6 lat. Trzeba też upewnić się, że na jednej osi są montowane opony wchodzące w skład tego samego zestawu – zwłaszcza gdy były one kupione później niż pozostałe egzemplarze.

Konieczne jest też wybieranie odpowiedniego punktu podnoszenia, by nie uszkodzić zawieszenia, oraz dokładne dokręcanie nakrętek. Do takich zadań potrzebny jest profesjonalny sprzęt – pod żadnym pozorem nie można podnosić auta bez odpowiedniego zabezpieczenia. O wszystkich tych kwestiach pamiętają specjaliści odpowiedzialni za wymianę opon w Toyocie w Bydgoszczy, którzy sprawnie zmienią ogumienie w Twoim aucie na inny komplet.

Gdzie wymieniać opony w Toyocie?

Opony w Toyocie najlepiej wymieniać u certyfikowanego dealera tej marki. W takim miejscu pracują osoby, które specjalizują się w naprawach konkretnych modeli samochodów. Doskonale znają ich budowę, co nie tylko usprawnia wymianę opon, lecz także pozwala na wykrycie ewentualnych usterek „przy okazji”. Wówczas można liczyć na kompleksowe sprawdzenie zawieszenia i wielu innych elementów samochodu, a w razie potrzeby – od razu umówić się na naprawę.

Na wymianę opon w toyocie trzeba się jednak umówić. Na przełomie sezonów, gdy temperatury spadają lub rosną ponad wskazaną granicę, do punktów zmieniających ogumienie ustawiają się długie kolejki. Zachęcamy więc do rezerwowania terminów na co najmniej dni wcześniej – możesz to zrobić telefonicznie, kontaktując się z naszym serwisem. Przeprowadzimy profesjonalną wymianę opon w Toyocie w Bydgoszczy.