RAV4 i Corolla z 5 gwiazdkami w testach Euro NCAP

Systemy Toyota Safety Sense 2. generacji sprawdzają się

2019-05-22

W testach bezpieczeństwa Euro NCAP 2019 Toyota RAV4 oraz Corolla otrzymały maksymalną ocenę – 5 gwiazdek. Pakiet Toyota Safety Sense 2. potwierdził swoje działanie w nowych modelach japońskiego producenta samochodów.

Testy Euro NCAP 2019

Toyota Corolla w testach zderzeniowych zdobyła aż 95% za bezpieczeństwo dorosłych pasażerów. Za zabezpieczenie dzieci otrzymała 84%, a za ochronę pieszych 86%. Systemy bezpieczeństwa zostały ocenione na 77%.

Wysokie wyniki uzyskała również Toyota RAV4. Skuteczność ochrony dorosłych została oceniona na 93%, dzieci – na 87%, pieszych – 85%. Elementy wyposażenia poprawiające bezpieczeństwo jazdy tu również zostały ocenione również na 77%.

Platforma TNGA

Poddane testom modele Toyoty zostały zbudowane na nowej platformie TNGA. Jest ona o kilkadziesiąt procent sztywniejsza od konstrukcji poprzednich generacji. Do konstrukcji nadwozia wykorzystano wysoko wytrzymałą stal. Zastosowano wzmocnienia, które chłoną siłę uderzenia i rozpraszają ją z dala od kabiny auta. Dzięki temu samochód znacznie lepiej chroni kierowcę i pasażerów podczas kolizji. Zawieszenie wielowahaczowe oraz precyzyjnie dobrane amortyzatory zapewniają stabilną jazdę i dobrą trakcję. To również poprawia właściwości jezdne i bezpieczeństwo podróży.

Toyota RAV4 : 5 gwiazdek w testach Euro NCAP
Toyota Safety Sense 2. generacji

Nowe modele Toyoty RAV4 i Corolli są wyposażone w pakiet systemów bezpieczeństwa Toyota Safety Sense 2. generacji. Są to m.in.:

 • układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów,
 • automatyczne światła drogowe (AHB),
 • układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu z funkcją powrotu na zadany tor jazdy (LDA+SC),
 • asystent utrzymania pasa ruchu (LTA),
 • układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA),
 • inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC),
 • układ wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS)
 • system automatycznego powiadamiania ratunkowego (eCall).

Dodać do tego należy także układ wspomagający pokonywanie podjazdów (HAC).

Podczas testów wspomniany wyżej układ PCS otrzymał maksymalną liczbę punktów za skuteczność reakcji podczas jazdy z miejskimi prędkościami. System ten zdołał zapobiec kolizji podczas testów z każdą prędkością określaną jako miejska. Wykazał się skutecznym działaniem również podczas jazdy po autostradzie. W przypadku zbliżania się do stojącego bądź zwalniającego samochodu, TSS uniknął zderzenia w większości przypadków. W pozostałych ograniczył jego skutki.

Funkcje wykrywania pieszych i rowerzystów również się sprawdziły. Corolla i RAV4 uniknęły kolizji z manekinami poruszającymi się pieszo lub na rowerze we wszystkich testowanych sytuacjach. I to zarówno w dzień, jak i w nocy.

Tak dobre wyniki testach Euro NCAP to kolejny dowód na zaangażowanie Toyoty w poprawianie bezpieczeństwa na drogach. W doskonalenie swoich samochodów Toyota inwestuje znaczne siły i środki. Prowadzi też badania nad systemami zautomatyzowanej jazdy. Pakiet Toyota Safety Sense jest oferowany w niemal wszystkich modelach marki w standardzie lub za niewielką dopłatą.

Dodatkowe systemy bezpieczeństwa

Nowe Corolle i RAV4 w wersji Executive (najwyższej) są wyposażone również w:

 • funkcję ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA),
 • system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM),
 • układ detekcji przeszkód (ICS).

Z badań Japońskiego Instytutu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że pakiet Toyota Safety Sense zmniejsza ryzyko kolizji z poprzedzającym samochodem o 50%. System ICS ryzyko kolizji z pojazdem poruszającym się przed samochodem zmniejsza o 90%.

Toyota Corolla : 5 gwiazdek w testach Euro NCAP

Dowiedz się więcej

Samochody miejskie Samochody miejskie E.ON Foton stawia na hybrydowe Corolle E.ON Foton stawia na hybrydowe Corolle Do floty trafi 120 nowych hybryd Toyota najpopularniejszą marką w Polsce Toyota najpopularniejszą marką w Polsce Nowy rekord sprzedaży hybryd Odkryj Toyotę Corollę Cross Odkryj Toyotę Corollę Cross Stylowy i praktyczny SUV Nowe wyposażenie Corolli 2022 Nowe wyposażenie Corolli 2022 Sprawdź szczegóły Toyota Corolla na wodór Toyota Corolla na wodór Pierwsze testy na torach wyścigowych Toyota liderem rynku aut osobowych w maju 2021 Toyota liderem rynku aut osobowych w maju 2021 Rośnie sprzedaż hybryd Nowa flota SunRoof Technologies Nowa flota SunRoof Technologies Firma stawia na Corolle Hybrid Toyota z kolejnym rekordem sprzedaży w Polsce Toyota z kolejnym rekordem sprzedaży w Polsce Sprawdź najpopularniejsze modele Corolla liderem rynku w Polsce Corolla liderem rynku w Polsce Sprawdź liczbę rejestracji Toyota Corolla liderem sprzedaży w Polsce Toyota Corolla liderem sprzedaży w Polsce Dowiedz się więcej Poznaj hybrydową rodzinę Corolli Poznaj hybrydową rodzinę Corolli